in

Ανακοινώθηκαν (μόλις τώρα) οι υποψηφιότητες για Όσκαρ

Αναμένουμε με μεγάλο ενδιαφέρον τους νικητές της μεγάλης βραδιάς

Μόλις ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες των Όσκαρ 2020 και αναμένουμε με μεγάλο ενδιαφέρον να δούμε τους νικητές της μεγάλης βραδιάς.

Δείτε τις υποψηφιότητες

Καλύτερης Ταινίας:

Ford vs Ferrari

Ο Ιρλανδός

Jojo Rabbit

Joker

Μικρές Κυρίες

Ιστορίες Γάμου

1917

Κάποτε στο Χόλγουντ

Παράσιτα

Α΄Ανδρικός Ρόλος

Αντόνιο Μπαντέρας «Πόνος και Δόξα»

Λεονάρντο Ντι Κάπριο «Κάποτε στο Χόλιγουντ»

Άνταμ Ντράιβερr «Ιστορία Γάμου»

Χοακίν Φίνιξ “Joker”

Τζόναθαν Πράις: «Οι δύο πάπες»

Ά Γυναικείος Ρόλος:

Σίνθια Ερίβο «Χάριετ»

Σκάρλετ Γιόχανσον «Ιστορία Γάμου»

Σίρσα Ρόναν: «Μικρέ Κυρίες»

Σαρλίζ Θίρον: “Bombshell”

Ρενέ Ζέλβεγκερ: «Τζούντι»

Β΄ανδρικός Ρόλος

Τομ Χανκς, «Μια όμορφη μέρα στη γειτονιά»
Άντονι Χόπκινς «Οι δύο πάπες»
Αλ Πατσινό: «Ο Ιρλανδός»
Τζο Πέσκι: «Ο Ιρλανδός»
Μπραντ Πιτ: «Κάποτε στο Χόλιγουντ»

Β΄Γυναικείος Ρόλος

Κάθι Μπέιτς, «Richard Jewell»
Λάουρα Ντερν «Ιστορία Γάμου»
Σκάρλετ Γιόχανσον «Jojo Rabbit»
Φλόρενς Πίου: «Μικρές Κυρίες»
Mάργκοτ Ρόμπι: «Bombshell»

Βραβείο Σκηνοθεσίας:

Μάρτιν Σκορτσέζε: «Ο Ιρλανδός»

Tοντ Φίλιπς, “Joker”

Σαμ Μέντες “1917”

Κουέντιν Ταραντίνο: «Κάποτε στο Χόλιγουντ»

Μπονγκ Τζουν – Χο, «Παράσιτα»

Ταινία Κινουμένων Σχεδίων

“How to Train Your Dragon: The Hidden World” Dean DeBlois

“I Lost My Body” Jeremy Clapin

“Klaus” Sergio Pablos

“Missing Link” Chris Butler

“Toy Story 4” Josh Cooley

Μικρού Μήκους Ταινία – Animation

“Dcera,” Daria Kashcheeva
“Hair Love,” Matthew A. Cherry
“Kitbull,” Rosana Sullivan
“Memorable,” Bruno Collet
“Sister,” Siqi Song

Διασκευασμένο Σενάριο

“The Irishman,” Steven Zaillian

“Jojo Rabbit,” Taika Waititi

“Joker,” Todd Phillips, Scott Silver

“Just Mercy” Destin Daniel Cretton and Andrew Lanham

“Little Women,” Greta Gerwig

“The Two Popes,” Anthony McCarten

Πρωτότυπο σενάριο:

“Knives Out,” Rian Johnson

“Marriage Story,” Noah Baumbach

“1917,” Sam Mendes and Krysty Wilson-Cairns

“Once Upon a Time in Hollywood,” Quentin Tarantino

“Parasite,” Bong Joon-ho, Jin Won Han

Cinematography:

“The Irishman,” Rodrigo Prieto

“Joker,” Lawrence Sher

“The Lighthouse,” Jarin Blaschke

“1917,” Roger Deakins

“Once Upon a Time in Hollywood,” Robert Richardson

Best Documentary Feature:

“American Factory,” Julia Rieichert, Steven Bognar

“The Cave,” Feras Fayyad

“The Edge of Democracy,” Petra Costa

“For Sama,” Waad Al-Kateab, Edward Watts

“Honeyland,” Tamara Kotevska, Ljubo Stefanov

Best Documentary Short Subject:

“In the Absence”

“Learning to Skateboard in a Warzone,” Carol Dysinger

“Life Overtakes Me,” Kristine Samuelson, John Haptas

“St. Louis Superman”

“Walk Run Cha-Cha,” Laura Nix

Best Live Action Short Film:

“Brotherhood,” Meryam Joobeur
“Nefta Football Club,” Yves Piat
“The Neighbors’ Window,” Marshall Curry
“Saria,” Bryan Buckley
“A Sister,” Delphine Girard

Βραβείο Καλύτερης Ξενόγλωσσης Ταινίας

“Corpus Christi,” Jan Komasa

“Honeyland,” Tamara Kotevska, Ljubo Stefanov

“Les Miserables,” Ladj Ly

“Pain and Glory,” Pedro Almodovar

“Parasite,” Bong Joon Ho

Film Editing:

“Ford v Ferrari,” Michael McCusker, Andrew Buckland

“The Irishman,” Thelma Schoonmaker

“Jojo Rabbit,” Tom Eagles

“Joker,” Jeff Groth

“Parasite,” Jinmo Yang

Sound Editing:

“Ford v Ferrari,” Don Sylvester
“Joker,” Alan Robert Murray
“1917,” Oliver Tarney, Rachel Tate
“Once Upon a Time in Hollywood,” Wylie Stateman
“Star Wars: The Rise of SkyWalker,” Matthew Wood, David Acord

Sound Mixing:

“Ad Astra”
“Ford v Ferrari”
“Joker”
“1917”
“Once Upon a Time in Hollywood”

Production Design:

“The Irishman,” Bob Shaw and Regina Graves

“Jojo Rabbit,” Ra Vincent and Nora Sopkova

“1917,” Dennis Gassner and Lee Sandales

Δημήτρης Ουγγαρέζος: Η πρώτη φωτογραφία από το καινούργιο του σπίτι

Η πρώτη επαγγελματική συμφωνία της Μέγκαν Μαρκλ